Dom Malarek w Zalipiu

Kościół w Zalipiu

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Józefa został poświęcony w 1949 roku. Kościół jest jednonawowy i ma niecodzienny wystrój. Zaprojektowane przez tarnowskiego malarza J.Szuszkiewicza kompozycje kwiatowe wykonały w 1966 roku malarki pod kierunkiem F.Curyłowej. W 1994 roku ówczesny ksiądz proboszcz Kazimierz Krużel podjął decyzję o odnowieniu malowideł w świątyni.

Ponowne malowanie kościoła rozpoczęto w czerwcu 2008 roku z inicjatywy Dyrektor Domu Malarek Wandy Chlastawy. Nowo zaprojektowane i wykonane kompozycje kwiatowe wypełniły ściany świątyni.Inicjatorka i organizatorka tego wspaniałego przedsięwzięcia nie kryła wdzięczności wobec malarek i parafian, którzy ofiarnością i pracą na Bożą Chwałę dali dowód swojej wiary i przywiązania do tradycji. Cały ten trud wspierał modlitewnie ksiądz Proboszcz Stanisław Nakielski i Siostry Zakonne. Ksiądz Stanisław był również pomysłodawcą urządzenia kaplicy w stylu zalipiańskim. W pracach organizacyjnych pomagał  ówczesny sołtys wsi Wiesław Trójniak.

Podziwiając zalipiańską świątynię, należy zwrócić szczególną uwagę na kaplicę pod wezwaniem św. Błażeja. Ma ona charakter zalipiańskiej twórczości, są tam różnorodne kompozycje motywów kwiatowych wykonane przez zespół malarek. Ołtarz złożony jest z trzech obrazów okresu z przed I wojny światowej udekorowanych kwiatami z bibuły. Obrazy są wkomponowane w malowidła o charakterze ołtarzowym. Antepedium ołtarzowe zostało urządzone ze skrzyni, którą malowała śp. Felicja Curyłowa, a odnowiona została przez pracownice Domu Malarek. Menza ołtarzowa została pokryta obrusem haftowanym w zalipiańskie kwiaty, na której znajduje się przedsoborowe wyposażenie ołtarza oraz figura św. Błażeja. Wyeksponowane są tam unikatowe ornaty haftowane w kwiaty.

Mieszkańcy Zalipia są dumni ze swojego kościoła. Ta świątynia to ich życie i ich codzienność. Tak więc na chwałę Bogu i pożytek ludziom kwitną o każdej porze roku zalipiańskie kwiaty podziwiane przez licznie przybywających do tej miejscowości turystów.

Jeśli widzieć chcesz
„Malowaną wieś”,
By podziwiać sztukę ludu
Do Zalipia jedź.

M. Kozaczkowa