Dom Malarek w Zalipiu

Przydatne informacje

Wybierasz się do Zalipia? Jesteś dociekliwym turystom, który chce wiedzieć i zobaczyć jak najwięcej?  A może jesteś miłośnikiem jednośladów?  W poniższych linkach znajdziesz informację m.in na temat tras rowerowych przebiegających przez Zalipie, oraz atrakcjach turystycznych regionu.

https://www.polskieszlaki.pl/zalipie.html

https://malopolska.szlaki.pttk.pl/1535-pttk-malopolska-zalipie

https://www.traseo.pl/trasa/zalipie-i-okolice

 

Baza noclegowa w okolicy:

 

Atrakcje turystyczne regionu:

*Ośrodek Spotkania Kultur – dawna Synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej (największą zachowaną synagogą w województwie małopolskim)

http://www.oskdabrowa.pl/

*Dwór Zespół Pałacowo – Ogrodowy w Brniu – to jeden z piękniejszych, lecz niestety znacznie zaniedbanych po II wojnie światowej, a współcześnie przekształconych zabytków gminy Olesno Obecnie znajduje się w nim Centrum Polonii – Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji. Na przełomie 2011/2012 roku wznowione zostały prace restauracyjne na terenie całego zespołu pałacowo – ogrodowego Brniu, w celu przywrócenia jego walorów estetycznych i krajobrazowych. Dwór z XVIII/XIX wieku został przebudowany i pozbawiony cech stylowych. To murowany, parterowy budynek o rozczłonkowanym planie z obszerną salą w części północnej, nakrytą stropem kasetonowym. Posiadłość ta dość często zmieniała właścicieli, dlatego Breń należał do zacnych rodów: Rozemberskich, Odrowążów, Świerczowskich, Szafrańców, Lisowskich, Zebrzydowskich, a od 1667 roku do Czartoryskich. Za ich panowania został założony piękny park w stylu wersalskim, którego twórcą był Książe Józef Czartoryski. Całość została skomponowana przez słynnego wiedeńskiego projektanta ogrodów – Pfaffinera, który kierował pracami przy zakładaniu parku. Park breński był jednym z najpiękniejszych ogrodów w całej Galicji. W swojej świetności park przetrwał do końca II wojny światowej. Ostatnim rodem dziedziczącym dobra breńskie było Konopkowie. Dzisiejszy, jest pozostałością po pięknym ogrodzie, w którym zieleń formowano w sposób geometryczny, drzewa strzyżono w różne kształty, tworzono ściany z niszami, w których stały mitologiczne rzeźby. W całość kompleksu wkomponowany jest stawek w kształcie podkowy, na którym zbudowano romantyczny mostek łączący park z dworkiem. Na granicy parku w Brniu, przy drodze dojazdowej pozostała nowsza XIX wieczna, klasycystyczno – neorokokowa, murowana  połączona z zachowanymi kilkoma przęsłami współczesnego jej ogrodzenia. Od parku w Brniu do parku w Oleśnie prowadzi aleja lipowa, zwana Aleją Sobieskiego, z okazami dębów liczącymi sobie około pół tysiąca lat.

http://centrumpolonii.pl/

*Kościół Parafialny p.w. św. Katarzyny, wpisany do rejestru zabytków 12 czerwca 1972 roku. Dzisiejsza trójnawowa, bazylikowa świątynia jest połączeniem starszych, barokowych i nowszych, neobarokowych części. Z drewnianego kościoła, wybudowanego po 1616 roku zachowała się przy obecnym kaplica św. Trójcy. Kościół jest wykonany z cegły, z użyciem kamienia, otynkowany, kryty blachą miedzianą, trzynawowy z prostokątnym prezbiterium, przy którym znajduje się od północy kaplica, od południa przedsionek a od zachodu zakrystia. Pełne wyrazu wnętrze posiada wiele cennych zabytków. Ołtarz główny rokokowy pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku z rzeźbami św. Piotra i Pawła, w polu głównym krucyfiks barokowy, obraz św. Katarzyny z XIX wieku. W nawach bocznych znajdują się dwa ołtarze rokokowe z drugiej połowy XVIII wieku, ołtarze boczne neobarokowe z rzeźbą św. Józefa z Dzieciątkiem oraz obrazem Chrystusa Zbawiciela, oraz późnorenesansowa chrzcielnica. Ściany świątyni pokrywa nowa, ornamentalno – figuralna polichromia. Do ciekawych zabytków należą też: feretron rokokowy z drugiej połowy XVIII wieku z obrazem św. Trójcy, ambona późnobarokowa, relikwiarz z XVIII wieku oraz wolnostojąca dzwonnica w kształcie potrójnej arkady. Kościół otacza owal starodrzewu liściastego.

http://olesno.diecezja.tarnow.pl/

*Muzeum Drogownictwa w Szczucinie – muzeum wraz ze skansenem, położone w Szczucinie koło Dąbrowy Tarnowskiej przy drodze krajowej nr 73 prowadzącej z Kielc do Jasła. Jest to siedziba Zespołu Historii Drogownictwa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), w której są gromadzone, chronione, udostępniane zabytki drogownictwa z terenu całej Polski.

https://www.gddkia.gov.pl/pl/906/informacje-dla-zwiedzajacych

https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Drogownictwa_w_Szczucinie