Dom Malarek w Zalipiu

Malowana Chata

Dzięki działalności badaczy i popularyzatorów zalipiańskiej sztuki co roku organizuje się konkurs na najpiękniej wymalowaną zagrodę. Konkurs pod nazwą „Malowana Chata”, organizowany jest przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Dom Malarek w Zalipiu i jest to najdłużej trwający konkurs w zakresie sztuki ludowej w Polsce (po raz pierwszy zorganizowany został w 1948 roku, początkowo  nie odbywał się co roku). Koszty organizacji konkursu zostają pokryte ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  Województwa Małopolskiego, Gminy Olesno oraz Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Farby dla uczestników dostarcza bezpłatnie Dom Malarek w Zalipiu i firma IMEX z Tarnowa. Komisja konkursowa powołana przez głównego organizatora odwiedza malowane zagrody w ciągu 2 dni weekendowych po święcie Bożego Ciała, a w niedzielę ogłasza wyniki konkursu. Jest to wielkie święto w Zalipiu, którego uwieńczeniem jest „Zalipiański festyn” organizowany przez Dom Malarek.

Cele Konkursu: 

 1. Podtrzymanie żywych tradycji zdobnictwa, zwłaszcza malarskich w regionie Powiśla Dąbrowskiego
 2. Dokumentacja rozwoju i przemian zachodzących w tej dziedzinie twórczości ludowej

Konkurs obejmuje następujące dziedziny twórczości ludowej:             

 1. Malatury ścienne na budynkach gospodarczych i mieszkalnych
 2. Malowanki ścienne we wnętrzach
 3. Malowanki na płótnie i papierze
 4. Ozdoby wnętrz: wycinanki, pająki, bukiety z bibuły

Warunki uczestnictwa:

 1. Każda z osób przystępujących do konkursu określa w jakiej zagrodzie prezentowane będzie jej malarstwo, przy czym jeden obiekt (np.dom) może być prezentowany tylko przez jedną osobę.
 2. Do konkursu zgłoszone mogą być domy i wnętrza zdobione na zlecenie właściciela. Komisja może przyznać nagrodę zarówno malarce jak i właścicielowi za popieranie sztuki ludowej.
 3. Zdobnictwo oceniane jest w dwóch kategoriach:
 1. malarstwo nowe, wykonane specjalnie na konkurs w danym roku
 2. malarstwo z poprzednich lat, jeśli jest starannie utrzymane, ewentualnie odnowione
Jeśli widzieć chcesz
„Malowaną wieś”,
By podziwiać sztukę ludu
Do Zalipia jedź.

M. Kozaczkowa