Liczymy się dla Polski!
Narodowy Spis Ludności
Jak się spisać:
- samospis internetowy (CAWI) – od 1 kwietnia 2021 do 30 września 2021;
Uzupełniającą formą jest * :
- metoda wywiadu telefonicznego (CATI) – od 17 maja 2021 do 30 września 2021 – tel. 22 279 99 99
Wywiad przeprowadzany jest przez rachmistrza telefonicznego z wykorzystaniem zainstalowanego na komputerze oprogramowania dedykowanego do przeprowadzenia spisu powszechnego lub urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu powszechnego.
- metoda wywiadu bezpośredniego (CAPI) – z uwagi na epidemię wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania.
NSP2021: rachmistrzowie telefoniczni od 17 maja!
Z uwagi na epidemię wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania.
Rachmistrzowie telefoniczni rozpoczną pracę od 17 maja br. o czym będziemy szczegółowo informować.
Przypominamy, że spisać można się poprzez:
Internet – https://spis.gov.pl/
lub infolinię – 22 279 99 99
Liczymy się dla Polski!
#liczysiękażdy
Od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. Główny Urząd Statystyczny przeprowadza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.
Udział w spisie jest obowiązkowy.
Wejdź na stronę GUS spis.gov.pl i wypełnij formularz spisowy.
Spisem objęci są:
- mieszkańcy Polski – zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy,
- stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie spisu za granicą.
- przedmiotem spisu są również mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami.
Jak można się spisać?
Obowiązkową formą Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest:
- samospis internetowy (CAWI) – od 1 kwietnia 2021 do 30 września 2021;
- Uzupełniającą formą jest * :
- metoda wywiadu telefonicznego (CATI) – od 17 maja 2021 do 30 września 2021 – tel. 22 279 99 99
wywiad przeprowadzany jest przez rachmistrza telefonicznego z wykorzystaniem zainstalowanego na komputerze oprogramowania dedykowanego do przeprowadzenia spisu powszechnego lub urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu powszechnego.
- metoda wywiadu bezpośredniego (CAPI) – od 16 kwietnia 2021 do 30 września 2021 (wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania)
* Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie się w stanie samospisać, pomogą mu w tym nasi rachmistrze – bezpośrednio i telefonicznie. https://spis.gov.pl/jak-mozna-sie-spisac/
Nie możesz wykonać samospisu internetowego? Masz jeszcze jakieś pytania?
- Zadzwoń na infolinię: 22 279 99 99 i spisz się przez telefon. Specjalnie dla Ciebie od 15 marca zostanie uruchomiona dedykowana infolinia spisowa.
Jeśli nie spiszesz się przez internet ani przez telefon, skontaktuje się z Tobą rachmistrz telefonicznie aby przeprowadzić spis.
Zgodnie z ustawą o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r. nie możesz odmówić mu przekazania danych. Pamiętaj, że udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej.
Nie obawiaj się o swoje dane. Są u nas bezpieczne, ponieważ chroni je tajemnica statystyczna. Dane jednostkowe zbierane i gromadzone w badaniach przeprowadzanych w ramach statystyki publicznej są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Pracownicy statystyki publicznej są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy statystycznej. https://spis.gov.pl/bezpieczenstwo-danych/
Chcesz sprawdzić, o co zapytamy w spisie? Zapoznać się z ustawą spisową? Zweryfikować rachmistrza? Wejdź na spis.gov.pl i bądź na bieżąco!
PAMIĘTAJ! Dane podawane w spisie dotyczą stanu na 31 marca 2021 r.
UWAGA! Po wejściu w życie drugiej nowelizacji ustawy o NSP 2021 spis powszechny przeprowadzany będzie w terminie od 1 kwietnia 2021 r. do dnia 30 września 2021 r. (czyli termin zostanie wydłużony o 3 miesiące), według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24:00.
Rachmistrz telefoniczny – o co zapyta i czy można odmówić rozmowy?
Osobom, które nie spisały się jeszcze w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021), pomogą rachmistrzowie telefoniczni. Od początku maja zaczną dzwonić do mieszkańców z nr telefonu 22 828 88 88. Ze względu na wspólne zdrowie jest to obecnie jedyna forma pracy rachmistrzów. Warto wiedzieć wcześniej, jakich pytań się spodziewać i czy możemy prosić rachmistrza o inny termin rozmowy.
Pytania wyłącznie z formularza spisowego
W czasie spisu rachmistrz będzie odczytywać po kolei pytania formularza spisowego – ich treść jest dostępna na stronie https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/. W żadnym razie nie może on wychodzić poza ten zakres i pytać np. o majątek, oszczędności, numer konta, posiadane nieruchomości, sposób spędzania wolnego czasu, czy planowane wyjazdy i ich terminy.
Warto też pamiętać, że w przypadku części pytań spisowych dostępna jest opcja „Nie chcę odpowiadać na to pytanie”. Pojawia się ona w częściach formularza dotyczących niepełnosprawności, wyznania religijnego oraz związków niesformalizowanych.
Czy można odmówić rachmistrzowi?
W momencie nawiązania z nami kontaktu przez rachmistrza nie mamy już możliwości odmówić udziału w spisie, dlatego namawiamy do spisania się z własnej inicjatywy przez Internet lub infolinię spisową (22 279 99 99). Jeśli zechcemy sprawdzić tożsamości rachmistrza można się wyjątkowo rozłączyć, ale wcześniej powinniśmy wskazać inny, możliwie szybki termin rozmowy.
Co zrobić, gdy dzwonił oszust?
Jeśli w trakcie rozmowy pytania będą wykraczać poza zakres spisu i nabierzemy podejrzeń, że dzwoniąca do nas osoba może podszywać się pod rachmistrza, należy się rozłączyć i powiadomić o tym fakcie konsultanta na infolinii spisowej lub skontaktować się z Gminnym Biurem Spisowym. Można też zawiadomić policję – na taką okoliczność warto zanotować numer telefonu, z którego do nas dzwoniono (jeśli nie był zastrzeżony).
Podobnie należy postąpić, jeśli sprawdzony przez nas rachmistrz okazał się oszustem.
Trwają też inne badania statystyczne
Zanim jednak uznamy, że mamy do czynienia z oszustem, warto pamiętać, że równolegle ze spisem prowadzone są inne cykliczne badania ankietowe statystyki publicznej. Nie należy się więc dziwić, jeśli po wypełnieniu obowiązku spisowego NSP 2021 zadzwoni do nas ankieter urzędu statystycznego z prośbą o udział w jakimś badaniu. Warto wesprzeć działania statystyki publicznej i zgodzić się na to – wyniki badań statystycznych służą przecież całemu społeczeństwu.
Podobnie jak w NSP 2021, w przypadku badań ankietowych też mamy prawo zweryfikować tożsamość dzwoniącej do nas osoby. W tym celu należy skontaktować się telefonicznie lub e-mailowo z Urzędem Statystycznym w Warszawie.